Style budowy domów

Style budowy domów

Tak samo jak mamy style aranżacji wnętrz, tak mamy pewne style budowy domów. Różnią się one między sobą rodzajem użytych materiałów, dekoracjami, dodatkami... Które projekty domów wybierane są ostatnio dość często tudzież są oryginalne i niecodzienne i warto je przedstawić?

Dom w kształcie litery L

Otóż nie jest to może popularny styl budowania domów na wsiach, sprawdza się jednakże świetnie w mieście. Styl ten zapewne każdy świetnie zna z amerykańskich filmów. Tam bowiem wiele domów wybudowanych jest w kształcie litery L i posiada część mieszkalną położoną w szerszym ramieniu oraz garaż i pomieszczenia gospodarcze w mniejszym ramieniu. Takie domy są dość tanie efektywnie umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni oraz wykorzystanie światła słonecznego.

Dworki staropolskie

Dzisiaj panuje także swoista moda na domki inspirowane dawnymi dworkami szlacheckimi. Nie chodzi tu wcale o zastosowanie strzechy zamiast dachówek czy kolumny przy wejściu, choć to drugie często jest stosowane. Bardziej chodzi o sam kształt domu - regularną bryłę budynku, czterospadowy dach z lukarnami oraz ganek wsparty właśnie na kolumnach. Charakterystyczne jest również rozmieszczenie pomieszczeń - mamy długi hol i na parterze jadalnie, salon kuchnię itp., zaś na piętrze mieszczą się sypialnie.

Mazurska chata

Dość często w budownictwie przewija się także motyw mazurskiej chaty.

Nie oznacza to oczywiście, że budujemy po prostu chatę. Bardziej korzystamy we współczesnych budynkach z takich elementów jak dwuspadzisty dach, prosta konstrukcja i charakterystyczne ganki powstałe poprzez wysunięcie okapu poza obręb muru. Do tego dochodzi minimalistyczny dość wygląd oraz ubogie dekoracje dodające prostoty i elegancji oraz jasne barwy elewacji.

Na koniec warto wspomnieć o jednej małej radzie. Każdy z nas coś preferuje w życiu - jest to oczywiste. Mamy swój ulubiony styl ubrań, styl samochodów, styl aranżacji wnętrz... Zastanówmy się zatem dokładnie, jaki jest nasz ulubiony styl budynku i pamiętajmy, że poszczególne nasze style powinny się jakoś łączyć. Jeśli modernistyczny dom urządzimy w stylu dawnych fabryk, na co dzień cenimy styl sportowy ubioru to najprawdopodobniej gdzieś się pomyliliśmy w ocenie tego, co lubimy.

Style budowy domów
3.3 (66.9%) 29 głos[ów]