CO TO SĄ SILNIKI Z WTRYSKIEM BEZPOŚREDNIM?

CO TO SĄ SILNIKI Z WTRYSKIEM BEZPOŚREDNIM?

Być może zauważyliście Państwo, że niektórzy producenci reklamują silniki w swoich nowszych samochodach jako paliwooszczędne dzięki technologii bezpośredniego wtrysku. Ponieważ stosowanie takiej technologii staje się standardem w przemyśle motoryzacyjnym, ważne jest, aby aspirujący mechanicy motoryzacyjni zrozumieli, jak działa technologia wtrysku bezpośredniego.

Definiowanie wtrysku bezpośredniego

Wtrysk bezpośredni wykorzystuje technologię dostarczania paliwa, która optymalizuje silniki benzynowe i pozwala im na bardziej efektywne spalanie paliwa. To z kolei przyczynia się do oszczędności paliwa w silniku i zwiększa jego moc.

Jak działa

Silnik z wtryskiem bezpośrednim posiada oddzielne kolektory powietrza i benzyny. Silniki potrzebują tych dwóch elementów do wydajnej pracy, a technologia wtrysku bezpośredniego rozdziela je na kolektor dolotowy powietrza i cylinder benzynowy.
Zamiast rozdzielać benzynę i powietrze na dwa różne wloty, zwykłe silniki wtryskowe łączą je i sprężają tłokiem. Benzyna i powietrze są wstępnie mieszane w kolektorze dolotowym znajdującym się na zewnątrz cylindra silnika.

Następnie iskra zapala mieszaninę, powodując eksplozję, która napędza tłok i generuje moc, która jest następnie przesyłana do silnika.

Główną różnicą pomiędzy zwykłym wtryskiem a wtryskiem bezpośrednim jest to, że zamiast mieszać benzynę z powietrzem, silnik wtrysku bezpośredniego oddziela te dwa czynniki.

Zalety bezpośredniego wtrysku

Silniki wykorzystujące metodę wtrysku bezpośredniego będą miały większą kontrolę nad zużyciem paliwa. Technologia ta wykorzystuje komputer do monitorowania dokładnej ilości paliwa, które musi być wtryskiwane do silnika i kiedy dokładnie musi to nastąpić, aby uzyskać optymalną sprawność. Wtryskiwacz znajduje się w idealnym miejscu w silniku, co prowadzi do idealnego układu wtrysku benzyny, który rozbija paliwo na małe kropelki. Te mniejsze kropelki są spalane i mogą wytwarzać większą moc i mniej szkodliwych emisji spalin.

Wady bezpośredniego wtrysku


Silnik z wtryskiem bezpośrednim jest bardziej zaawansowany niż silnik z wtryskiem zwykłym. Zapewnia to skomplikowaną naprawę i kosztowną instalację. Ponieważ dodatkowe części silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa zwiększają zapotrzebowanie na paliwo przy znacznie wyższych ciśnieniach niż standardowe silniki z wtryskiem paliwa, muszą one wytrzymać ciśnienie i dodatkowe ciepło. Powoduje to konieczność droższych, bardziej zaawansowanych części i instalacji.
Podczas gdy silniki z bezpośrednim wtryskiem mogą być nieco droższe i bardziej złożone, nie można zaprzeczyć, że technologia ta jest korzystna zarówno dla samochodów, które je posiadają, jak i dla środowiska.
Ponieważ zastosowanie technologii wtrysku bezpośredniego w silnikach samochodowych przynosi znaczne pozytywne efekty, w najbliższej przyszłości będą one stosowane w coraz większej liczbie samochodów. Oznacza to, że mechanicy samochodowi, którzy wiedzą, jak działają te silniki i jak je naprawiać, będą potrzebni. Ambitni mechanicy samochodowi powinni starać się jak najwięcej nauczyć o tych silnikach.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat przyszłości silników, możesz pobrać bezpłatny elektroniczny poradnik Centrum Szkolenia Samochodowego.

CO TO SĄ SILNIKI Z WTRYSKIEM BEZPOŚREDNIM?
3.6 (71%) 20 głos[ów]