Projekt domu - indywidualny czy z katalogu?

Projekt domu - indywidualny czy z katalogu?

Dzisiaj coraz więcej osób chce posiadać swój własny dom. Jest to jak najbardziej zrozumiałe - w końcu znacznie przyjemniej jest mieć więcej przestrzeni, ogród, w którym można usiąść i swoją ziemię. Powstaje jednak jedno zasadnicze pytanie - czy lepiej jest inwestować w indywidualne czy może w gotowe projekty domów?

Zalety gotowego projektu domu

Rozważmy najpierw gotowe projekty domów. Znajdziemy ich setki w internecie, na stronach różnych firm. Co więcej - nawet kiedy pójdziemy do biura architektów, tam też zostanie nam przedstawiona gotowa książka przeróżnych projektów. Wybierając to rozwiązanie, oszczędzamy zatem dość dużo czasu. Musimy bowiem tylko określić, na czym nam zależy, co lubimy i z proponowanych projektów, wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Co więcej - oszczędzamy także często kilka tysięcy. Jednak...

Zalety indywidualnego projektu domu

Jednak przed ostatecznym wyborem warto rozważyć jeszcze zalety indywidualnych projektów domów. Tu musimy włożyć więcej zaangażowania i uwagi. Przede wszystkim należy znaleźć dobrego architekta, a następnie dokładnie określić, na czym nam zależy. Architekt wykonuje projekt, jednak my czynnie uczestniczymy w tym procesie. Taki projekt indywidualny jest zazwyczaj droższy, jednak z drugiej strony otrzymujemy niebywały komfort. Nasz dom jest dokładnie taki, jak chcieliśmy, żeby był.

Który projekt lepszy?

Podsumowując - który projekt można uznać za lepszy? Tu praktycznie nie ma jednej najlepszej odpowiedzi. Każdy z nas sam musi zdecydować, co bardziej preferuje. Z jednej bowiem strony gotowy projekt domu jest tańszy i w zasadzie nie musimy się przy nim męczyć, jednak z drugiej strony czy kilka tysięcy złotych oszczędności dużo zmieni, jeśli patrzymy na koszty budowy domu? Co więcej - może się okazać, że potem cały czas będziemy narzekać na rozkład pomieszczeń itp.

Z drugiej jednak strony przy kupnie indywidualnego projektu, jeśli nie zatrudnimy naprawdę dobrego architekta, to niestety czasem projekt może stać się porażką. Ponadto nieraz i tak z powodu właściwości gruntu, gleby, warunków atmosferycznych i wielu innych przyczyn nie udaje nam się zbudować takiego domu, o jakim marzyliśmy. Każdy zatem musi kierować się podczas decyzji tym, co dla niego jest ważniejsze.

Projekt domu – indywidualny czy z katalogu?
3.1 (61.82%) 22 głos[ów]